OnePlus Android 10 Telefonlarda VoLTE, VoWIFI Aktifleştirme [TR]

OnePlus Android 10 Telefonlarda VoLTE, VoWIFI Aktifleştirme [TR]

VoLTE, VoWIFI nedir?

VoLTE(Voice Over LTE), VoWIFI(Voice Over WIFI) açılımına sahip 2 protokoldür. Protokolün amacı, çok eski olan gsm teknolojisinin yeni ve hızlandırılmış teknolojiye entegre etmek. İnternet üzerinden konuşma yapmak. “LTE” dediğimiz “4.5G” dir. “VoLTE” ise “4.5g desteği ile arama” demektir. “VoWIFI” ise “WIFI desteği ile arama” demektir.

OnePlus telefonlarda neden ek işlem yapmak gerekiyor?

OnePlus resmi olarak Türkiye’de resmi olarak satış, tamir ve garanti hizmeti sağlamıyor. “OnePlus Türkiye” adı altında satış yapan distribütör var.. Ve cihazların yazılımlarına müdahele hakları yok. Samsung, Apple, LG gibi firmalar resmen ülkemizde faaliyet gösterdikleri için telefonunuzu kutusundan çıkardığınızda anında kullanıma hazır oluyor. Maalesef OnePlus telefonlarda bazı işlemleri manuel yapılmalı.

Nasıl Yapılır?

OxygenOS 11 Hakkında Not: Yeni güncelleme ile artık bu metot işe yaramamaktadır. Yeni yöneteme buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

OnePlus’ta maalesef bu aktifleştirme hizmetini bilgisayara bağlamadan gerçekleştiremiyoruz. Bilgisayara bağlamadan önce ayarlardan USB Hata Ayıklamayı aktifleştirmemiz gerekli. Aktif etmek için bu adımları uygulayalım. Aşağıdaki yolu takip edip. Derleme Numarası tuşuna 10 defa art arda basınız.

Ayarlar>Telefon Hakkında>Derleme Numarası

Bu işlemi yaptıktan sonra şu yolu takip edip USB Hata Ayıklamayı aktifleştirelim.

Ayarlar>Sistem>Geliştirici Seçenekleri>USB Hata Ayıklaması

Şimdi vereceğim programları kuralım. Bu kurulumları tamamladıktan sonra PC’nizi yeniden başlatın. Unutmayın bu işlemler Windows 10’un 2004 sürümünde test edilmiştir. Bu adımdan sonra telefonumuzu bilgisayarımıza kutu içinde gelen kablo ile bağlıyoruz.

Gerekli dosyaları indirmek için bana tıkla.

Telefonunuzu bağladıktan sonra bilgisayarınıza “OnePlus Driver” adı verilen bir cd bağlanmış gibi gözükecek. Lüften bu driverları kuralım.

Ardından az önce indirdiğimiz linkteki OpEngineer.apk‘yı kuralım. APK’yı kurduktan sonra telefonumuz yeniden başlatıyoruz. Telefonumuzun numara çevirme yerine *#801# yazıyoruz. EngineerMode(Full Port) ve Serial aktifleştiriyoruz. Uygulama kapanabilir sorun değil. Ardından Windows’un arama yerine PDC yazıp yönetici olarak açıyoruz. PDC uygulamasında üste bulunana Devices menüsünden Qualcomm cihazını seçelim. Altta beliren dosyalardan Oversea-Commercial_DS‘a sağ tıklayıp hem SUB0 hem de SUB1 deaktive edin. Programı kapayıp tekrardan yönetici olarak açalım. Üst menüden az önceki gibi cihazımı seçip, alt menüden Telefonica_UK_Commercial‘ı sağ tıklayalım. SUB0 ve SUB1 için aktive edelim. Aktive ettikten sonra tekrardan Oversea-Commercial_DS‘e tıklıyoruz ve alt taraftan remove tuşuna basıyoruz. Eğer buraya kadar her şey hata vermeden devam ettiyse PC ile işimiz kalmadı.

Bu işlemden sonra telefonumuza diğer apk’ları kopyalayalım ve OpLogkit-OLD.apk‘yı kuralım. Ardından numara çevirme kısmına gelip *#800# tuşlayalım. Açılan menüde Function Switch‘e tıklayalım ve orada bulunan VoLTE‘yi aktif edip cancel‘e basalım. VoWIFI‘yi aktif edip OK‘a basalım. Telefon yeniden başlayacak. Açıldıktan sonra önceden indirdiğimiz. OpLogkit-NEW.apk‘yı kuralım. Teknik tüm işlemleri tamamladık geriye sadece ayarlardan aktifleştirmek kaldı.

Ayarlar>Wi-Fi ve Ağ>SIM Kart & ağ>SIM 1 veya 2

Üstteki adımları takip ettikten sonra VoLTE ve Wi-Fi Aranıyor‘u aktifleştirip. Çağrı tercihini Mobil ağ üzeriden arama olarak değiştiriyoruz.

Makalemiz tamamlandı. Telefonu yeniden başlattıktan sonra başarılı bir şekilde VoLTE ve VoWiFi bağlantısı almış olmalısınız.

 

 


Leave a Reply

Your email address will not be published.